Tezsiz Pilotaj Yüksek Lisans Programı

Bahar 2018 Dönemi İçin Önemli Tarihler

Elektronik Başvuru Sistemi Üzerinden Başvuru için Son Gün (http://ebs.yeditepe.edu.tr) 12 Ocak 2018*
Gerekli belgelerin Enstitüye Teslimi
(2 set fotokopi çıktısı olarak)
15 Ocak 2018
Mülakat Tarihi ve Saati 18 Ocak 2018 / 14:00

Bahar 2018 Dönemi program ücreti ve ödeme koşulları hakkında bilgi için sonradan belirlenecektir.

Başvuru koşulları ve belgeleri için tıklayınız.

Eğitim Programı için tıklayınız.

*Adaylar Elektronik Başvuru Sistemi (http://ebs.yeditepe.edu.tr) üzerinden online başvuruyu tamamlayıp istenen gerekli evrakları getirmelidirler.

Neden Yeditepe Üniversitesi Pilotaj Yüksek Lisans Programı?

  • Önümüzdeki 2-3 yıl içinde havayolu şirketlerinin toplam pilot talebinde % 20 dolayında artış beklenmektedir.
  • Program mezunları Atlasglobal Havayolu (önceki adıyla Atlasjet) Şirketinden ayrıca alınabilecek havayolu yolcu taşımacılığı pilot lisansı (Air Transport Pilot Licence=ATPL) ve tip intibak eğitimi ile dünyanın herhangi bir havayolunda çalışabilme şansına sahip olacaktır.
  • Program Atlasglobal Havayolu Şirketi ve AFA uçuş okulu ile işbirliği halinde yürütülecektir. Mezunlar, sağlık nedenleriyle elenmedikçe yüksek ücretli iş olanağı sunabilecek bir alana açılmış olacaktır.

Program Hakkında Bilgi

Havacılık sektörünün gösterdiği hızlı gelişme ve halkımızın uçak yolculuğunu tercih eder hale gelmesiyle, önümüzdeki yıllar içinde ülkemizde ciddi sayıda yolcu uçağı pilotuna gereksinim duyulacaktır. Mevcut durumda da var olan pilot açığı bir ölçüde yabancı pilot istihdamıyla karşılanmaktaysa da, körfez ülkelerinde de pilot talebinin artması nedeniyle yabancı kaynaklı pilotların ülkemizdeki talebi karşılaması giderek zorlaşmaktadır. Ek olarak, 2016 yılı sonundan itibaren pilotların yıllık maksimum uçuş süreleri düşeceği için havayolu şirketleri mevcut pilot kadrolarıyla uçuşlarını sürdüremeyecek ve ilave kadro oluşturmak zorunda kalacaklardır. Yeditepe Üniversitesi yaklaşan pilot darboğazı sorununun çözümüne katkı yapmak amacıyla Atlasglobal Havayolu Şirketi ile birlikte yürütülecek bir pilotaj yüksek lisans programı başlatmıştır. Fen Bilimleri Enstitüsü altında yürütülecek olan tezsiz programda, temel teorik dersler Yeditepe Üniversitesi’nde, uçuş eğitimi ise Atlantik Uçuş Okulu’nda (Atlantic Flight Academy-AFA) verilecektir. Ülkemizde havayolu nakliye pilotu lisansı (ATPL) ve tip intibak eğitimi vermeye yetkili iki kuruluştan biri olan AFA, Atlasglobal ve Yeditepe Üniversitesi’nin güçlü işbirliğinde gerçekleşecek olan program yaklaşık 900 saatlik teorik eğitim, 220 saatlik uçuş eğitimi, 120 saatlik uçuşa yönelik ders ve istendiği takdirde 210 saatlik, İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil eğitimi içermektedir. Mevcut pilotaj yüksek lisans programı kapsamında öğrencilere Hususi Pilot lisansına ve Ticari Pilot lisansına yönelik uçuş eğitimi verilecek, çok pilotlu ekip uçuşları yaptırılacak ve jet uçaklarına geçiş eğitimi verilecektir. Program sonunda öğrenciler Ticari Pilot Lisansı (CPL) ve ATPL-frozen niteliğine sahip olacaklardır. ATPL ve tip intibak eğitimleri mevcut programın dışındadır. Mevcut Pilotaj Yüksek Lisans Programı mezunlarının, sağlık veya benzer nedenlerle uçuş eğitimlerinden ayrılmadıkça, programda içerilmeyen tip intibak eğitimlerini AFA’dan alarak başarıyla tamamladıkları takdirde Atlasglobal Havayolu Şirketince istihdam edilmeleri beklenmektedir. Gereken tıbbi testleri geçen ve programı başarıyla tamamlayan üniversite mezunları için, resmen değilse de piyasadaki pilot açığı nedeniyle fiilen neredeyse iş garantili sayılabilecek bu program hakkında ek bilgiyi aşağıdaki kaynaklardan edinebilirsiniz:

Prof. Dr. Mehmet A. Akgün, program koordinatörü, Makine Mühendisliği Bölümü

makgun@yeditepe.edu.tr, 0 216 578 0000/3058

fbe-admin@yeditepe.edu.tr, 0 216 578 0492

Site hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?